Bajkowe Trindade

W niewielkiej odległości od Paratów znajduje się mała miejscowość zwana Trindade. Żeby się tam dostać wystarczy wsiąść w lokalny autobus i w kilka chwil totalnie zmienia sie nasze otoczenie. Najpierw mija się dżunglę, gdzieniegdzie pojawiają sie małe domki. Mijamy małe miasteczko i autobus zaczyna się wspinać. To właśnie za tym wzniesieniem znajduje się Trindade.

P1140034

Droga, która prowadzi do tej jednej miejscowości jest niezwykle wąska i kręta. Autobus resztkami sił wtacza się na szczyt wzniesienia, by po chwili zjeżdżać z piszczącymi hamulcami po zakrętach przewyższających wszystko co do tej pory widziałam. Całej tej przejażdżce towarzyszy także niepokojący zapach palonej gumy, a może to hamulce? Ze względu właśnie na tą magiczna szosę, kierowca nie może zabierać więcej pasażerów niż ma miejsc siedzących, czyli około 35. Do niedawna było inaczej, ludzie upychali się jak sardynki w puszce. Aż kilka miesięcy wcześniej przeciążony autobus z ponad 80 pasażerami nie wyrobił na jednej z serpentyn i runął w przepaść. Nie bez powodu, miejscowi nazywają tą drogę „Boże ratuj”. To wszystko jednak szybko odchodzi w niepamięć, kiedy pojawia się on, ocean.

Trindade to bardzo maleńka miejscowość, która żyje z i dla turystów. Przy jedynej ulicy tutaj, każdy budynek to mała knajpka, restauracja, ewentualnie sklep z pamiątkami albo ręcznikami. Do tego pełno stoisk z „rękodziełem” od ludzi przypominających hipisów. Nie ma w tym nic dziwnego, nie trzeba nawet spaceru by wejść na plaże. To jest ta pierwsza i najbliższa, pełna ludzi i plastikowych krzesełek, a szum oceanu przetykany jest muzyką techno i pop.

Plaża, dla której warto wpakować się do autobusu jest trochę dalej, a drogę na pierwszy rzut oka trudno znaleźć. Szukając tej właściwej łatwo wpakować się do dżungli. No bo dlaczego nie? Oczywiście ta ścieżka, która wydaje się oczywistością, nie jest tą właściwą. Obok, na jednym z drzew, widnieje piękna tabliczka wskazująca właściwy kierunek – Praia Cachadaço. By się do niej dostać nie trzeba być zaprawionym w marszu piechurem ani tym bardziej wspinaczem. Wystarczy trzymać się piaszczystej drogi (i grupek ludzi), a dojdziemy do kolejnej z plaż. To jednak wciąż nie jest To miejsce. Ono ukrywa się za niewielkim wzgórzem porośniętym lasem, a tam prowadzi każdego chętnego wytyczona i błotnista ścieżka.

Praia Cachadaço znajduje się na terenie rezerwatu przyrody. Ilość ludzi, którzy tu docierają, biały piasek i wszystko wokół potęgują uczucie bajkowości tego miejsca. Fale zachęcają do wejścia do wody, jednak są tak silne, że ciężko tam nawet pływać. Czasem wystarczy ich szum i zapach piasku pomieszanego z dżunglą. W tym miejscu znajduje się jeszcze jedna ukryta atrakcja – naturalny basen. Ścieżka, która do niego prowadzi znajduje się na końcu plaży Cachadaço, za dużymi skałami. Kilkanaście minut marszu zostają wynagrodzone przezroczystą wodą, bez fal, a za to z ławicą kolorowych rybek. „Basen” stworzony jest przez ogromne głazy, o które rozbijają się morskie fale.

Trindade i Praia Cachadaço to jedno z tych miejsc, które trudno opisać, to trzeba zobaczyć. Siedząc na piasku i wpatrując się w ocean niewiele więcej potrzeba do szczęścia. Kto nie chciałby zostać w tym miejscu?

Aśka

P1130970 P1140009 P1140017 P1140018 P1140025 P1140028 P1140030 P1140035 P1140037

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Bajkowe Trindade

  1. „Boże ratuj”… I wyście się się pchali tą szosą? Boże ratuj, żebym znowu nerwicy jakiejś nie dostał! Uff… Dobrze, że Michał zdjęć szosy nie dał i autobusu… Rozklekotanego… Pozdrawiam!

    Polubienie

  2. Podobną serpentynową przełęczą podróżowałam w Maroku. I niestety miałam nieszczęście uczestniczyć w wypadku, gdyż autokar którym podróżowałam, zderzył się z ciężarówką. Na szczęście nikomu się nic nie stało, ale wracaliśmy autokarem bez szyb (a podróż trwała jeszcze kilka godzin!)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s